Na pograniczu Wielkopolski i Pałuk, na prastarej polskiej ziemi, w krainie Pojezierza Gnieźnieńskiego położony jest Powiat Gnieźnieński Powiat gnieźnieński należy do regionów typowo rolniczych. W skład powiatu wchodzi 9 gmin (Gniezno, Czerniejewo, Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Trzemeszno, Witkowo) oraz miasto Gniezno. W powiecie jest około 6 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych funkcjonujących na obszarze 86 tys. ha. Na polach uprawia się głównie: zboża konsumpcyjne (pszenica, żyto), rośliny przemysłowe (rzepak ozimy, burak cukrowy, ziemniaki), rośliny pastewne (zboża, kukurydza). Produkcja zwierzęca zdominowana jest przez trzodę chlewną, a następnie bydło mleczne oraz opasowe. Na terenie powiatu działają Spółdzielnie Produkcyjne oraz grupy producenckie z których najaktywniejsza to "Chrobry" z siedzibą w Kłecku. Trwający od kilku lat szybki rozwój rolnictwa ekologicznego nie ominął także powiatu gnieźnieńskiego; coraz więcej pojawia się ich na mapie powiatu i szybko znajdują uznanie wśród konsumentów. Tereny powiatu są jedną z głównych atrakcji turystyczno-historycznego Szlaku Piastowskiego, na trasie którego znalazły się najważniejsze i najciekawsze miejsca związane z początkiem polskiej państwowości. Sprzyja to powstawaniu na terenach wiejskich gospodarstw agroturystycznych.Sygnalizacja Agrofagów
Wpisy z lat:
2013 2014 2015 2016 2017


02-02-2018 r.

Dnia 26 stycznia 2018 r. odbyło sie pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie.

Zaproszenie na posiedzenie przyjęli powiatowy lekarz weterynarii pani Magdalena Całka-Zobel, kierownik biura powiatowego ARiMR pan Adam Kwapich , oraz specjalista ZD WODR w Gnieźnie pani Mirosława Suchorska.


Radni zapoznali się z działalnością i tegorocznymi planami pracy poszczególnych instytucji, szeroko został omówiony problem zagrożenia wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń, oraz związaną z tym bioasekuracją, radni zadeklarowali swą pomoc w propagowaniu i nagłaśnianiu problemu.

Został poruszony temat e-wniosków w nowej kampanii dopłat bezpośrednich, oraz obawy rolników związane z tą aplikacją.


Wielkopolska Izba Rolnicza organizuje na powiatach XI edycję spotkań z rolnikami pod nazwą Wielkopolskie Fora Rolnicze, Przewodniczący Rady Powiatowej pan Zbigniew Stajkowski zaprosił wszystkich do uczestnictwa.

Na powiecie gnieźnieńskim forum odbędzie się dnia 27 lutego 2018 r. o godz. 10:00 w świetlicy wiejskiej w Pakszynie gmina Czerniejewo. Serdecznie zapraszamy!

BP Gniezno
Wioletta Melcer11-10-2017 r.

W ramach podziękowań dla młodzieży pracującej przy obsłudze Wojewódzko-Archidiecezjalnych Wielkopolskich Dożynek Gniezno 2017, Wielkopolska Izba Rolnicza zasponsorowała wyjazd na wycieczkę do Trójmiasta.


W blasku październikowego słońca uczniowie podziwiali m.in. Długie Pobrzeże, Żuraw, Bazylikę Mariacką, Muzeum Poczty Polskiej, Długi Targ z fontanną Neptuna oraz Westerplatte. Relaksu dostarczył spacer po sopockim „Monciaku” i molo, które jest najdłuższym drewnianym molo w Europie oraz gdyńskim Skwerze Kościuszki, gdzie cumowały jednostki pływające: ORP Błyskawica, Dar Pomorza i Dar Młodzieży.


Młodzież miała również okazję poznać tajemnice morskich głębin, m.in. ryby, płazy, gady z Afryki, Ameryki Północnej i północnej Europy, które w pięknie prezentowały się w Gdyńskim Akwarium.

Dziękujemy za wsparcie imprezy!

ZSP Nr 1 w Gnieźnie

Wioletta Melcer
BP Gniezno


27-09-2017 r.

Dnia 25 września w Kłecku w siedzibie Grupy Producentów Warzyw "Chrobry" odbyło się szkolenie nt. „Efektywna sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego”.
Na spotkanie licznie przybyli rolnicy, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie rady powiatowej WIR w Gnieźnie.
Szkolenie prowadziła Czesława Klonowska, specjalista Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu z zakresu sprzedaży bezpośredniej.


Program szkolenia obejmował: rolniczy handel detaliczny aspekty finansowo-prawne oraz kwestie higieniczno-sanitarne, cechy dobrego przedsiębiorcy i menadżera, sposoby dotarcia do klienta ostatecznego z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, marketing produktów rolno-spożywczych oraz budowanie współpracy pomiędzy rolnikami.

Szkolenie zrealizowane zostało w ramach operacji pt. „Efektywna sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Po szkoleniu była okazja do wręczenia pamiątkowych podziękowań radnym którzy pomagali w przygotowaniach organizacyjnych do Dożynek Archidiecezjalno- Wojewódzkich , które w tym roku odbyły się w Gnieźnie.

Podziękowania otrzymał również obecny na spotkaniu V-ce starosta gnieźnieński pan Jerzy Berlik, jak i kierownik biura d/s rolnictwa przy starostwie powiatowym pan Janusz Winiarski.

Korzystając z okazji , że na szkoleniu był obecny prezes WIR pan Piotr Walkowski był to dobry moment na wręczenie pani Aleksandrze Koperskiej długoletniej radnej WIR z gminy Łubowo odznaki honorowej "Zasłużony dla rolnictwa"- serdecznie gratulujemy!


Szkolenie odbyło sie w siedzibie Grupy Producentów Warzyw "Chrobry" w Kłecku dzięki uprzejmości prezesa pana Krzysztofa Kłosina, który udostępnił nam pomieszczenia i ugościł nas przetworami z swojej firmy - dziękujemy!

Wioletta Melcer
BP Gniezno


08-09-2017 r.

Dnia 4 września, w uroczystej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie wziął udział członek zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej pan Zbigniew Stajkowski, który przekazał na ręce pani dyrektor szkoły Iwony Ratajczak oficjalne podziękowania za pomoc przy organizacji tegorocznych Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich które odbyły się w Gnieźnie na placu św.Wojciecha.


Grupa młodzieży z technikum geodezyjnego ,technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyła w przygotowaniach i obsłudze kelnerskiej Pikniku Owocowo-Warzywnego, który odbył się w ramach XIX Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynkach Wojewódzkich. Uczniowie już kilka dni przed oficjalną imprezą pomagali w porządkowaniu terenów pod zaplanowaną na ten dzień Wystawę rolniczą , a w dniu dożynek przygotowali śniadanie, towarzyszyli szefom kuchni podczas serwisu dań , oraz zapewnili obsługę kelnerską Pikniku Starosty Dożynek.


Jeszcze raz dziękujemy uczniom i nauczycielom za pomoc .

Wioletta Melcer-BP Gniezno12-07-2017 r.

Poseł RP Krzysztof Ostrowski zaprasza na spotkanie z Dyrektorem ANR w Poznaniu Wojciechem Perczakiem. Temat spotkania - Aktualne problemy związane z zagospodarowaniem zasobów rolnych własności Skarbu państwa. Spotkanie odbędzie się dnia 13.07.2017 o godzinie 15:00 w świetlicy wiejskiej w Goślinowie. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Wioletta Melcer - BP Gniezno


30-06-2017 r.


Wioletta Melcer - BP Gniezno


28-06-2017 r.

Dnia 27 sierpnia 2017r. w Gnieźnie odbędą się tegoroczne Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie, w trakcie których przedstawiciele wielkopolskich środowisk rolniczych wraz z duchowieństwem podziękują za tegoroczne zbiory. Wydarzenie zaplanowane zostało na cały dzień i zaproszeni do niego zostali wszyscy rolnicy i mieszkańcy wielkopolski.


Starostami dożynek będą Anna Frankiewicz ze wsi Pyszczynek w gminie Gniezno i Zbigniew Stajkowski ze wsi Michalcza w gminie Kłecko- przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Gnieźnie.


Z tej okazji marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z starostą gnieźnieńskim Beatą Tarczyńską odwiedzili Starostów Dożynkowych by osobiście podziękować im za przyjęcie roli reprezentantów wszystkich rolników na tegorocznych Dożynkach i wręczyć im oficjalne gratulacje.

Serdecznie gratulujemy powierzonej funkcji !

Opracowała: Wioletta Melcer - BP Gniezno


28-06-2017 r.

W niedzielę 18 czerwca 2017 r. w Odolanowie pow. Ostrów Wlkp. odbyła się piąta edycja Krajowego Święta Kaczki. Impreza ta współfinansowana z Krajowego Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego ma na celu promocję mięsa a zarazem zwiększenie spożycia mięsa z kaczki.


Jednym z elementów imprezy był konkurs na najlepszą potrawę z mięsa kaczego. Do udziału zgłosiły sie Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia i inne instytucje z całej Wielkopolski.

Wśród uczestników konkursu nie mogło zabraknąć przedstawicieli z powiatu gnieźnieńskiego pań z stowarzyszenia Grupa dla Rybna, które wykonały przepyszne potrawy z kaczki.

Na stole zagościła kaczka pieczona nadziewana kaszą gryczaną i jabłkiem, kaczka nadziewana wątróbką, kaczka w sosie własnym, kaczka pieczona w czerwonym winie oraz pasztet z podrobów z grzybkami.

Komisja oceniająca potrawy miała poważny problem z wytypowaniem zwycięzcy, ponieważ wszystkie potrawy były bardzo smaczne.


Dlatego laureatami zostali wszyscy uczestnicy konkursu.

Doceniono nie tylko smak potraw, dekoracje stołów, ale także wkład pracy wszystkich uczestniczących w konkursie.

Opracowała: Wioletta Melcer - BP Gniezno


28-06-2017 r.

Zgodnie z ustaleniami zawartymi między Zarządem Wielkopolskiej Izby Rolniczej a Okręgowym Zarządem Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu w dniu 26 czerwca 2017r. w Starostwie powiatowym w Gnieźnie odbyło się Forum Rolniczo-Łowieckie.

Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej z Starostwem Powiatowym w Gnieźnie.


Spotkanie otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej pan Zbigniew Stajkowski, Polski Związek Łowiecki reprezentował Zbigniew Zieliński Przewodniczący ZO PZŁ w Poznaniu wraz z przewodniczącymi Kół Łowieckich działających na terenie powiatu, a Starostwo reprezentował v-ce starosta gnieźnieński pan Jerzy Berlik.

Nie zabrakło także rolników, którzy liczną grupą przybyli do sali sesyjnej starostwa.
Podczas spotkania omawiano stan gospodarki łowieckiej na terenie powiatu gnieźnieńskiego min: dzierżawę obwodów łowieckich, wieloletnie hodowlane plany łowieckie, kategoryzacje obwodów łowieckich, plany odstrzałów, a także dyskutowano o projekcie ustawy zmieniającej prawo łowieckie.

Jednak głównym i najgorętszym tematem okazała się kwestia szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez zwierzynę, oraz przyznawanych przez Koła Łowieckie z tego tytułu odszkodowań.

Rolnicy obecni na spotkaniu domagali się, rzetelnego szacowania szkód, znacznej redukcji zwierzyny łownej oraz wyrazili chęć współpracy w kwestii ochrony plantacji przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę dziką.


Dzięki spotkaniu zainteresowani uzyskali informację, że zwierzyna w stanie wolnym jest własnością Skarbu Państwa, natomiast zwierzyna pozyskana przez myśliwych, to jest ok. 20 proc. stanowi własność kół łowieckich. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny. Za szkody spowodowane przez ptactwo nie przysługuje odszkodowanie.

W trakcie dyskusji wypłynął wniosek w sprawie utylizacji pozostałości po upolowanej zwierzynie. Zdaniem rolników powinno się te pozostałości oddawać to utylizacji, a nie pozostawiać w lesie, zwłaszcza kiedy jest realne zagrożenie wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

Spotkanie zakończyło się w atmosferze wzajemnego zrozumienia i chęcią znalezienia porozumienia między myśliwymi a rolnikami.

Opracowała: Wioletta Melcer - BP Gniezno


04-05-2017 r.

26 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Strzyżowie Paczkowym , gmina Gniezno odbyły się warsztaty prowadzone przez partnera Programu Rabat Rolniczy - przedstawicieli firmy Cellbes.

Plakat

Spotkanie poprowadziła Magdalena Czaplicka, która przybliżyła wszystkim zgromadzonym historię marki Cellbes.

Panie, które przybyły na spotkanie zostały powitane przez redaktor naczelną kwartalnika Moja Wieś panią Paulinę Boruń , które to czasopismo promuje ciekawe inicjatywy podejmowane przez koła gospodyń wiejskich i inne organizacje społeczne i rolnicze, oraz współpracuje z firmą Cellbes.

Plakat

Podczas spotkania uczestniczki mogły uzyskać kilka praktycznych wskazówek w jaki sposób dobierać ubrania do swojej figury tak by podkreślić jej atuty, a przy okazji ukryć mankamenty a przede wszystkim była to możliwość przymierzenia i zakupu oryginalnej wiosennej kolekcji odzieży szwedzkiej marki Cellbes.

Uczestniczki spotkania mogły bezpłatnie skorzystać z porad wizażystki, skorzystały z profesjonalnego makijażu i zostały przygotowane do sesji zdjęciowej.

Oczywiście każda z „modelek” otrzymała pamiątkowe zdjęcie!

Plakat

Każda z pań na koniec spotkania otrzymała upominki od firmy Cellbes oraz bukiet tulipanów. Na stronie cellbes.pl można dowiedzieć się, co oferuje Cellbes na wiosnę!

Opracowała
Wioletta Melcer - BP Gniezno


28-04-2017 r.

Plakat

19-04-2017 r.

W dniu 11 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie odbył się Międzyszkolny Konkurs na Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny. Konkurs skierowany był do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gnieźnieńskiego, w grupach 2- osobowych, wykorzystując materiały pochodzenia naturalnego, uczniowie zaprezentowali wiosenne kompozycje o tematyce wielkanocnej.

Plakat

Honorowy Patronat nad konkursem sprawowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Wielkopolska Izba Rolnicza Biuro Powiatowe w Gnieźnie.

Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz popularyzowanie tematyki florystycznej. Ocenie podlegały walory artystyczne, kompozycyjne, stopień trudności oraz parametry kompozycji zgodne z zasadami konkursu.

Plakat

Kompozycje oceniała komisja w składzie: Małgorzata Pełczyńska właścicielka firmy Zielona Fabryka, Wioletta Melcer z Biura Powiatowego WIR w Gnieźnie oraz Marek Nowowiejski z Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Ostatecznie jury przyznało trzy nagrody. Wśród laureatów znaleźli się:
I miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie
II miejsce - III Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
III miejsce - Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

BP Gniezno
Wioletta Melcer


10-04-2017 r.

W sobotę 9 kwietnia dzień przed niedzielą palmową odbył się w Gnieźnie na dziedzińcu przed ESTEDE Gniezno Wielkanocny Targ Wiejski.

Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie przy współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej Biura Powiatowego w Gnieźnie.

Plakat

Swoje plony, przetwory i efekty wytwórstwa zaprezentowali okoliczni rolnicy, pszczelarze i przetwórcy z powiatu gnieźnieńskiego.

Nie zabrakło pań z Kół Gospodyń Wiejskich które przygotowały degustacje dla odwiedzających.
Na stoisku KGW z Strzyżewa Paczkowego zagościły baby i serniki wielkanocne, pasztet z królika i pasztet z żurawiną , szynka wędzona oraz kindziuk a do tego przepyszne sosy chrzanowe.
Natomiast panie z KGW Jarząbkowo częstowały żurkiem z kiełbaską i jajkiem zrobionym na naturalnym zakwasie, były też jajka faszerowane szynką i serem , a także baby drożdżowe i na majonezie.

Plakat

Oprócz degustacji można było zakupić produkty od wystawców ,oprócz stoiska z wędlinami pana Jana Nitki z Kiszkowa, które cieszyło się największą popularnością były przetwory Grupy Producenckiej Chrobry, miody, ekologiczne sery ruchocińskie oraz różnego rodzaju ozdoby, od wyrobów garncarskich po rękodzieła podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z okolicznych miejscowości.

Jak przyznał obecny na Targu Wielkanocnym wicestarosta Jerzy Berlik, jest to okazja nie tylko do dokonania zakupu wielkanocnego, regionalnego produktu, ale przede wszystkim promocja lokalnych wytwórców.

Plakat

BP Gniezno
Wioletta Melcer


23-03-2017 r.

Dnia 19 marca 2017 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się XVI finałowa edycja konkursu Wielkopolski Rolnik Roku organizowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy udziale Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego w uroczystej gali wzięło udział 2000 gości, w tym rolnicy i przedstawiciele środowisk wiejskich z całej Wielkopolski oraz parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa.

Na tak doniosłej imprezie nie mogło zabraknąć rolników z powiatu gnieźnieńskiego, którzy liczną grupą zjechali do Poznania.

Celem konkursu Wielkopolski Rolnik Roku jest promocja najbardziej przedsiębiorczych rolników wielkopolskich.
Do konkursu zgłosiło się ponad 50 gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą trzody chlewnej, ryb, produkcją roślinną czy pszczelarstwem.
Gospodarstwa, które otrzymały statuetkę Siewcy, zostały wcześniej odwiedzone i ocenione przez kapitułę konkursu.

Kapituła konkursowa wyróżniła rolników z województwa wielkopolskiego prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologie, odznaczających się dobrą i sprawną organizacją oraz racjonalnym wyposażeniem gospodarstw, a także tych którzy odnoszą wysokie efekty ekonomiczne i troszczą się o środowisko naturalne.

Głównym celem konkursu jest promocja wielkopolskiego rolnictwa oraz prezentacja najlepszych rolników.

Wśród 20 nominowanych gospodarstw znalazły się gospodarstwa z powiatu gnieźnieńskiego byli to:
Małgorzata i Mariusz Majerowiczowie z gminy Trzemeszno, oraz pan Igor Szamiłow z gminy Czerniejewo.

Z grupy nominowanych wyłoniono 10 laureatów, którzy otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2016, statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.
Wśród szczęśliwej dziesiątki znalazł się pan Igor Szamiłow z gminy Czerniejewo.

Pan Igor Szamiłow prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 102 ha: fermę norek w Rakowie w gminie Czerniejewo w powiecie gnieźnieńskim oraz fermę drobiu w Orlinie Dużej w gminie Gizałki w powiecie pleszewskim. Pan Igor Szamiłow pochodzi z Rosji, ale od kilku lat jest obywatelem polskim.

Roczna produkcja drobiarska to ponad 1,6 mln brojlerów kurzych. Ferma norek liczy 45 tys. matek i produkuje rocznie 180 tys. młodych. Fermy drobiu oraz futerkowych są systematycznie modernizowane.

Za zakończenie Gali wystąpił z swoim repertuarem zespół Skaldowie.

Wioletta Melcer
BP Gniezno


27-02-2017 r.

Dnia 24 lutego 2017r. w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka w Witkowie odbyło się X Wielkopolskie Forum Rolnicze. Na spotkanie zaproszeni zostali rolnicy w powiatów Gniezna i Wrześni, frekwencja dopisała sala zapełniła się rolnikami w ilości około 200 osób.

Nie zabrakło przedstawicieli Starostwa Powiatowego ,ANR, ARR, ARiMR czy też Lekarza Weterynarii, przybyli także włodarze gmin z powiatów Gniezna i Wrześni.

Na wstępie wszystkich przybyłych powitał gospodarz terenu gminy Witkowo -Burmistrz Marian Gadziński, który w krótkiej prezentacji przedstawił charakterystykę gminy, położenie, gospodarkę i statystykę rolniczą.

Pierwszym prelegentem był powiatowy lekarz weterynarii z Wrześni pan Romuald Juściński, który z uwagi na pojawienie się ognisk chorobowych ptasiej grypy na terenie zaapelował do wszystkich o szczególną ostrożność i o stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji.

Przedstawiciel ARiMR w Wrześni - pani Monika Mikołajczak przedstawiła nowe działania PROW 2014-2020 które wchodzą w tym roku oraz przedstawiła zmiany jakie nastąpiły przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie w tym roku.

Najwięcej pytań rolnicy mieli do przedstawiciela ANR, pana Marka Czarneckiego, z-cy kierownika sekcji gospodarowania zasobem.

Wywiązała się dyskusja dotycząca kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargach, wyliczanie DJP do przetargów, przedłużania dzierżaw, ustawowych wyłączeń 30%.

Pytania dotyczyły zasad kupna ziemi przez indywidualnych rolników i uzyskania rękojmi należytego prowadzenia gospodarstwa.

Rolników interesowała sprawy dotyczące: przywrócenie działek do przetargu na Bieganowie i Sokolnikach, pow. Września, wyłączeń 30% gruntów z Dział-Polu pow. Gniezno i Agropolu pow. Września, czy na gm. Witkowo są planowane przetargi na dzierżawę gruntów.

W programie przewidziano też wystąpienia nt. działań uruchamianych przez ARR. Pytania dotyczyły uprawnień i obowiązków Grup Producenckich, w tym sprzedaż towaru poza zobowiązaniami statutowymi Grupy. Rolnicy otrzymali także obszerną informację dot. dopłat do materiału siewnego.

Podczas Forum rolnicy mogli zapoznać się z ofertami Banków które swoje oferty kierują do rolników i mieszkańców wsi, oraz ofertą firmy Fotowoltaika -przydomowe elektrownie słoneczne. Ilość przybyłych osób świadczy o tym ,że tematów do dyskusji w rolnictwie nie brakuje i spotkania takie są jak najbardziej potrzebne.

Wioletta Melcer
BP Gniezno10-02-2017 r.

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii o wystąpieniu na terenie powiatu gnieźnieńskiego ptasiej grypy
kliknij, tutaj


09-02-2017 r.

Przypominamy, że każdy kto prowadzi gospodarstwo rolne i zajmuję się produkcją żywności podstawowej (pierwotnej) jest zobowiązany złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Wniosek składa się w powiatowej jednostce Sanepidu.
Produkty pierwotne (podstawowe):

 • pochodzenia roślinnego - zboża, owoce, warzywa,, zioła, grzyby
 • pochodzenia zwierzęcego - jaja, mleko, miód, produkty rybołówstwa
 • produkty zbierane w naturalnym środowisku czyli grzyby, jagody, ślimaki.

Zgłoszenie rejestracji prowadzenia produkcji należy dokonać na określonym wniosku (formularzu)
bip.psse-gniezno.pl/userfiles/file/wnioski/o%20wpis%20%202015.pdf

Rejestracja jest wymagana w odniesieniu do:

 1. działalności w zakresie dostaw bezpośrednich;
 2. gospodarstw agroturystycznych;
 3. zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży żywności "na odległość" (sprzedaży wysyłkowej), w tym sprzedaży przez Internet;
 4. podmiotów działających na rynku spożywczym prowadzących produkcję pierwotną.

Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim Państwowym Wojewódzkim Inspektorom Sanitarnym stosowanie przepisów dotyczących nakładania kar za brak rejestracji podmiotów działających na rynku spożywczym i prowadzących produkcję pierwotną oraz nawiązywania stosownej współpracy z organami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w celu pozyskiwania informacji o gospodarstwach rolnych prowadzących taką działalność.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


09-02-2017 r.

Dnia 31 stycznia 2017r odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej WIR w Gnieźnie.

Zaproszenie

Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolników w powiecie gnieźnieńskim, udział wzięli kierownik ZD ODR pan Zbigniew Bręklewicz, kierownik ARiMR pan Adam Kwapich, powiatowy lekarz weterynarii pani Magdalena Zobel , oraz vicestarosta gnieźnieński pan Jerzy Berlik.

Tematem spotkania było omówienie organizacji zbliżającego się Forum Rolniczego, założenia pracy na rok 2017, podziękowanie na dotychczasową współpracę.

Zaproszenie

Dyskutowano, również nt szerzenia się wirusa ptasiej grypy, oraz o sposobach zapobiegania rozprzestrzeniania się tego wirusa.

Przybyli goście wyrazili swoje poparcie co do działań Wielkopolskiej Izby Rolniczej BP w Gnieźnie, oraz zadeklarowali otwartość na dalszą współpracę na rzecz środowiska rolniczego.

BP Gniezno
Wioletta Melcer27-01-2017 r.

Dnia 20 stycznia 2017r. w Urzędzie Gminy Witkowo odbyło się posiedzenie komisji rolnictwa na które zaproszeni zostali przedstawiciele Powiatowej Izby Rolniczej w osobach Przewodniczącego Rady pana Zbigniewa Stajkowskiego, kierownik biura Wioletty Melcer , oraz delegatów z gminy Witkowo panów Jerzego Kubasiaka i Tomasza Wędzikowskiego.
Podczas obrad, komisji przedstawione zostały „Informacje z działalności Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej” za rok 2016.


Kierownik biura odpowiedziała także na pytania dotyczące bieżących działań jakimi zajmuje się Wielkopolska Izba Rolnicza.
Przedstawiono radnym kryteria oceny ofert przy przystępowaniu do przetargów na dzierżawę gruntów z ANR.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


23-01-2017 r.

Wykaz nieruchomości Rolnych przeznaczonych do dzierżawy
na terenie gminy Kłecko - obręb Pruchnowo i Działyń

02-12-2016 r.

W sobotę do Gniezna przybyli z pielgrzymką do Katedry gnieźnieńskiej sołtysi z powiatów Środy, Śremu, Szamotuł, Poznania, Wrześni i Gniezna.
Okazją do takiego spotkania było szkolenia przeznaczone dla sołtysów nt Sołtys liderem unowocześniania wielkopolskiej Wsi, zorganizowane w ramach dofinansowania z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.


Pierwszym akcentem wspólnego spotkania była msza święta w Katedrze gnieźnieńskiej przy Grobie Świętego Wojciecha sprawowana przez Biskupa Seniora Archidiecezji Gnieźnieńskiej Bogdana Wojtusia.

Po uroczystej mszy świętej uczestnicy spotkania udali się do świetlicy wiejskiej na Piekarach, gdzie zostali podjęci obiadem.


Następnie odbyła się konferencja nt: PROW 2014-2020, aktualnych możliwości pozyskiwania środków finansowych na realizację zadań publicznych w sołectwie, LGD - przykłady zrealizowanych projektów.
Na koniec spotkania była kawa i okolicznościowy tort z okazji XX-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej.


BP Gniezno
Wioletta Melcer


28-10-2016 r.

W dniu 24 października 2016r. w świetlicy wiejskiej na Piekarach gm. Gniezno, odbyło się szkolenie dla hodowców trzody chlewnej nt: Zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, w tym wirusa ASF oraz promocja bioasekuracji.


Wysoka frekwencja na spotkaniu (około 50 osób) świadczy o dużym zainteresowaniu wśród rolników tym tematem.

Celem spotkania było omówienie zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt, ocena skuteczności działań zapobiegawczych oraz promocja bioasekuracji gospodarstw.


Organizatorem szkolenie była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


19-09-2016 r.

Dnia 11 września w Goślinowie odbyły się Dożynki Gminne Gminy Gniezno.
Korowód dożynkowy prowadzony przez Starostów Dożynek Panią Teresę Różycką oraz Pana Eugeniusza Leśnego oraz orkiestrę dętą udał się na szkolne boisko sportowe, gdzie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą sprawowaną w intencji rolników. Po akcie dziękczynienia za plony i po podzieleniu dożynkowego chleba, odbył się festyn.
Uroczystość ta była wspaniałą okazją do uhonorowania przez Wielkopolską Izbę Rolniczą Biuro Powiatowe w Gnieźnie Pana Wójta Włodzimierza Lemana oraz Panią Sekretarz Gminy Annę Pacholczyk stosownymi wyróżnieniami.


Wyróżnieni w szczególny sposób współpracują z Wielkopolską Izbą Rolniczą , Biurem Powiatowy w Gnieźnie, zawsze chętni do współpracy, bezinteresownie pomagają w organizacji szkoleń i promocji.
Włodarze gminy swoją działalnością i postawą wspierają inicjatywy Wielkopolskiej Izby Rolniczej na terenie powiatu, są dużym wsparciem przy organizacji konferencji, forów rolniczych, oraz szkoleń dla rolników.
Ponadto Pani Anna Pacholczyk w latach 1997-2002 była kierownikiem biura powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie. Po reaktywowaniu Izby Rolniczej aktywną delegatką na Walne Zgromadzenie w pierwszej kadencji.
Członek Zarządu WIR Pan Zbigniew Stajkowski wręczył Pani Annie Pacholczyk Odznakę Ministerialną Zasłużony dla Rolnictwa , oraz okolicznościowy Medal XX lecia WIR , a także legitymację z nadaniem tytułu Honorowy Członek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Pan Włodzimierz Leman otrzymał Medal XX lecia WIR.
Odznaczonym serdecznie gratulujemy.


BP Gniezno
Wioletta Melcer


09-09-2016 r.

Wzorem lat ubiegłych także w tym roku biuro powiatowe z Gniezna i Wrześni zorganizowało wakacyjny wyjazd dla rolników , tym razem do Trójmiasta.
W dniach 28-31 sierpnia grupa 45 osób zwiedzała Gdańsk , Gdynię i Sopot.
Przez dwa pierwsze dni uczestnicy wycieczki zostali oprowadzeni przez przewodnika PTTK po przepięknym Gdańsku, odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności oraz przeprawili się tramwajem wodnym na Westerplatte.


Kolejny dzień to wycieczka statkiem na Półwysep Helski i odwiedziny w Fokarium, a także w drodze powrotnej zwiedzanie ORP Błyskawica i wizyta w Sopocie.

Ostatni dzień był okazją do obejrzenia z bliska stadionu piłkarskiego- Stadion Energa Gdańsk.
Zostaliśmy oprowadzeni przez panią przewodnik po loży ViP, miejscach biznesowych, szatniach dla piłkarzy, izbie pamięci .
W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Szymbark gdzie w szymbarskim lesie znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego przybywają dziś goście z całego kraju i świata.


Poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach ich tradycji i zwyczajach można było zobaczyć : dom stojący na głowie, dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata i wiele innych atrakcji.
Wszyscy uczestnicy zgodnie orzekli ,że wyjazdy takie są dobrą odskocznią od codziennych obowiązków, a oprócz tego z każdego wyjazdu coś ciekawego zostaje w naszej pamięci.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


09-09-2016 r.


Dnia 4 września odbyły się obchody Święta Plonów w powiecie gnieźnieńskim.
Na miejsce tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych wybrano teren Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Uczczono w ten sposób raz jeszcze obchodzoną w tym roku rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski, którego według wielu źródeł historycznych dokonano właśnie na Lednicy.
Korowód dożynkowy z pobliskiego kościoła św. Anny i św. Wawrzyńca, gdzie odprawiono mszę świętą dziękczynną, przeszedł nad brzeg jeziora Lednickiego, co miało podkreślić symboliczny wymiar całego wydarzenia.


Starościna Dożynek Maria Lisiecka z Kosowa i Starosta Dożynek Mirosław Nowak z Żydówka złożyli bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Starosty Gnieźnieńskiego Beaty Tarczyńskiej i Wójta Gminy Łubowo Andrzeja Łozowskiego.
Wieniec dożynkowy powiatu gnieźnieńskiego niesiony był przez delegatów Izby Rolniczej Panów Marka Drankiewicza, Hieronima Kosiaka, Piotra Berlika i Piotra Gozdeckiego.
W trakcie uroczystości wyróżniono także zasłużonych rolników, wśród wielu odznaczeń przyznanych rolnikom przez starostwo powiatowe nie zabrakło także uhonorowania rolników Medalem XX lecia WIR.
Na wniosek Biura Powiatowego WIR w Gnieźnie Medale otrzymali: Jan Słomka, Stanisław Janas, Janusz Tomczak, Stanisław Borkowski, Stefan Wojtaszek, Jan Wawrzyniak. Uroczystość urozmaicił pokaz umiejętności lotniczych grupy akrobacyjnej "Żelazny", a po zakończeniu części uroczystej także różne występy i koncerty.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


29-08-2016 r.


Dnia 28.08.2016 r. na dożynkach Gminno- Parafialnych w Czerniejewie, zostały wręczone medale okolicznościowe z okazji 20-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej, p. Leszkowi Simińskiemu – delegatowi gm. Czerniejewo w I kadencji oraz p. Bernardowi Guzowskiemu – delegatowi gm. Czerniejewo II kadencji.


Medale zostały wręczone przez delegata gm. Czerniejewo, p. Adama Kachniarza i członka Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej p. Zbigniewa Stajkowskiego.

A.Kachniarz


20-07-2016 r.

W dniu 27 czerwca bieżącego roku w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku, odbyło się V Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Obradom przewodniczył Zbigniew Stajkowski – członek Zarządu WIR a zarazem przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Gnieźnie.


Głównymi tematami które zdominowały spotkanie były sprawy związane z prawem wodnym i OSN, szkody łowieckie, umowa o strefie wolnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP) i Kanadą (CETA).

Nie zabrakło również debaty na tematy związane z obrotem ziemią i konsekwencji wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

Delegaci wraz z obecnymi na spotkaniu posłami Panią Pauliną Henning – Kloską i Panem Zbigniewem Dolatą dyskutowali na temat projektu ustawy o izbach rolniczych przygotowanym przez ugrupowanie Kukiz’15.


Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej chciałby jeszcze raz serdecznie podziękować gospodarzom gm.Kłecko Burmistrzowi Panu Adamowi Serwatce za miłe przyjęcie , oraz Dyrektorowi Domu Kultury w Kłecku Panu Robertowi Zgoła wraz z pracownikami za bezpośrednie przygotowanie sali i ugoszczenie zgromadzonych gości i Delegatów WIR.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


08-07-2016 r.

Dnia 16 czerwa 2016r. w Miatach gm.Trzemeszno na terenie gospodarstwa rolnego pana Marcina Krzewińskiego odbyła się impreza pod nazwą "Poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na obszarach wiejskich".

Mimo pochmurnej i deszczowej pogody impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Zebrani wysłuchali wystąpienia przedstawiciela Powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie o zagrożeniach jakie niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów bhp i p-poż. w gospodarstwie, zostały rozdane ulotki oraz można było bezpośrednio porozmawiać z strażakami którzy chętnie odpowiadali na pytania.


Został przeprowadzony w trakcie spotkania konkurs z zakresu wiedzy przeciwpożarowej, gdzie do wygrania były gaśnice proszkowe ,każdy z uczestników wypełnił krótką ankietę z pytaniami a następnie spośród prawidłowo wypełnionych zostały wylosowane nagrody.

Korzystając z gościny w gospodarstwie pana Marcina Krzewińskiego uczestnicy imprezy mogli wysłuchać gospodarza który w kilku słowach przedstawił profil swojego gospodarstwa. Pan Marcin gospodaruje na 270 hektarach, licząc z gruntami dzierżawionymi. Produkcja roślinna to: zboża, rzepak, kukurydza. Prócz tego jest duża hodowla bydła - ponad 200 sztuk. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy smacznym ciastku i kawie oraz grochówce.

Nadrzędnym celem imprezy było zmniejszenie strat mienia oraz liczby ofiar pożarów, zarówno śmiertelnych, jak i rannych przy wykorzystaniu szerokiej palety działań o charakterze prewencyjnym w ramach poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w obiektach, w zabezpieczeniu płodów rolnych oraz maszyn rolniczych.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


13-06-2016 r.

W środę 8 czerwca 2016 roku obradowało w Kiszkowie na zjeździe Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Na Zjazd przybyło ponad 100 delegatów i zaproszonych gości.

Zgromadzonych gości i delegatów powitali Barbara Czachura Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Tadeusz Bąkowski Wójt Gminy Kiszkowo.

W obradach uczestniczyli: Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów oraz członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W swych przemówieniach goście podkreślili jak ważna jest rola sołtysa oraz zadania które wykonuje.


W uroczystości udział wzięli członkowie Zarządu WIR pani Jolanta Nawrocka, panowie Jerzy Kostrzewa i Zbigniew Stajkowski oraz Prezes WIR pan Piotr Walkowski.

Piotr Walkowski wspomniał o projekcie ustawy o izbach rolniczych oraz ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

Spotkanie był okazją do wręczenia pamiątkowych Medali XX -lecia Izb Rolniczych Wójtowi Gminy Kiszkowo Tadeuszowi Bąkowskiemu i jego Zastępcy Radosławowi Występskiemu, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i osobisty wkład w pracę na rzecz wielkopolskich rolników.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


23-05-2016 r.


Dnia 21 czerwca na terenie Centrum Wystawowo-Szkoleniowego w Sielinku w powiecie nowotomyskim odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 20 - lecia Izby Rolniczej subregionu poznańskiego (powiatów Gniezno, Września, Szamotuły, Środa Wlkp, Śrem, Poznań, Międzychód, Nowy Tomyśl ).

Prawie 90 -osobowa grupa rolników z powiatu gnieźnieńskiego wzięła udział w imprezie.
Były życzenia, kwiaty, występy zespołów ludowych i wspólna biesiada.


Nie zabrakło życzeń i listów gratulacyjnych z okazji jubileuszu od lokalnych władz samorządowych.
Spotkanie było okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń dla rolników z naszego powiatu, i tak Medalion im. dr Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej zastał wręczony panu Zbigniewowi Bartzowi z Kruchowa gm. Trzemeszno, medale „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali Pani Anna Pacholczyk z Mnichowa, Pan Tomasz Wędzikowski z Mąkownicy i Pan Hubert Nowakowski z Bielaw.

W sposób szczególny odznaczeni został przewodniczący Rady Powiatowej w Gnieźnie Pan Zbigniew Stajkowski, który od pierwszej kadencji nieprzerwanie pracuje na rzecz Izby Rolniczej w naszym powiecie, a także zostały nadane tytuły Honorowego Członka Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie , otrzymali je Pani Anna Pacholczyk, Jacek Lewicki i Aleksander Jakubowski.

Zostały także wręczone specjalnie przygotowane na tą uroczystość Medaliony 20-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wśród obdarowanych znaleźli się także przedstawiciele naszego powiatu Pan Włodzimierz Leman - Gmina Gniezno, Pan Tadeusz Bąkowski - Gmina Kiszkowo i Pani Wioletta Melcer.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


23-05-2016 r.

Dnia 19 maja delegacja z Regionalnej Izby Rolniczej Bretanii gościła w powiecie gnieźnieńskim. Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Regionalna Izba Rolnicza w Bretanii wspierają się doświadczeniem i wymianą poglądów dotyczących produkcji drobiu , stąd też wizyta delegacji na fermie brojlerów u państwa Przybylskich z Kędzierzyna gm. Niechanowo, którzy współpracują z firmą De Heus.

Zwiedzanie fermy połączone było z spotkaniem z producentami drobiu oraz Zarządem i delegatami Wielkopolskiej Izby Rolniczej a także z przedstawicielami firmy De Heus.Oprócz wizyty na fermie delegacja udała się do Kłecka gdzie ma siedzibę Grupa Producentów Warzyw "Chrobry", było spotkanie z zarządem, przedstawienie działalności, oraz zwiedzanie zakładu.


Jak mówi powiedzenie - nie samą pracą człowiek żyje - w napiętym programie wizyty znalazł się czas na wizytę w Gnieźnie, zwiedzenie katedry i starówki.

Goście byli zauroczeni katedrą Gnieźnieńską , oraz krótkim spacerem wokół starego rynku. Był czas na zakup pamiątek oraz zrobienie wspólnych zdjęć.

BP Gniezno
Wioletta Melcer


13-04-2016 r.


Dnia 8 kwietna 2016r. w sali wiejskiej na Piekarach, gm. Gniezno odbyło się uroczyste podsumowanie pracy hodowców bydła mlecznego na terenie powiatu gnieźnieńskiego.
W spotkaniu oprócz rolników- hodowców bydła udział wzięli, v-ce starosta powiatu gnieźnieńskiego Jerzy Berlik, Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Robert Neneman, Prezes Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła, Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Przemysław Jagła. Obecny był także gospodarz gminy Gniezno, wójt Włodzimierz Leman.
Na terenie powiatu funkcjonują gospodarstwa, w których łącznie przebywa ponad 34 tysiące sztuk bydła z czego ponad 11 tysięcy krów oddaje swoje mleko do produkcji.


Podsumowując 2015 rok, organizatorzy spotkania wręczyli nagrody i wyróżnienia zasłużonym rolnikom. Puchar Prezydenta PFHBiPM otrzymał Tadeusz Pawlak z Łubowa, największy hodowca indywidualny w powiecie gnieźnieńskim.
Drugi Puchar Prezydenta PFHBiPM wręczono Władysławowi Pietrzakowi ze Zdziechowy jako zasłużonego hodowcy powiatu gnieźnieńskiego, społecznika, inicjatora i założyciela regionalnego oddziału HiBP w Gnieźnie.
Ponadto wręczono wyróżnienia Robertowi Nenemanowi z gminy Gniezno za zajęcie I miejsca w powiecie z wynikiem 14 356 kg mleka w grupie stad bydła mlecznego od 50 do 150 sztuk, spółce Działpol z Działynia za wynik 12 527 lkgmleka w grupie stad od 150 do 300 sztuk, spółce Sano NŻZ z gminy Trzemeszno za wynik 12 778 kg mleka w grupie stad powyżej 1000 sztuk oraz dla Janusza Pietrzaka z gminy Łubowo za wynik 13 719 kg mleka w grupie stad do 50 sztuk.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

BP Gniezno
Wioletta Melcer


24-02-2016 r.

Dnia 17 lutego 2016r.na powiecie gnieźnieńskim odbyła się debata o obrocie ziemią . Duża frekwencja w Piekarach k. Gniezna to dowód na to, że wciąż gorący jest temat ziemi rolniczej pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Na spotkanie zostali zaproszeni posłowie z powiatu gnieźnieńskiego, dyrektor i jego zastępca ANR w Poznaniu, prezes WIR ,oraz zainteresowani tematem rolnicy. Spotkanie miało charakter dyskusji, gdzie rolnicy zadawali pytania a kierownictwo ANR starało się na wszystkie wątpliwości merytorycznie odpowiadać. Omawiano konkretne problemy związane z obrotem ziemią w Wielkopolsce. Rolnicy z gminy Gołańcz pytali o grunty pochodzące z zlikwidowanych PGR-ów, będące we władaniu Grupy Rolnik. Rada Powiatowa w Gnieźnie zobowiązała ANR do wyjaśnienia spraw związanych z dzierżawą nieruchomości rolnych w obrębie Przysieka, gmina Mieleszyn. Rada Powiatowa WIR w Słupcy prosiła o wyjaśnienie kwesti sposobu podziału działek przeznaczonych do przetargów ograniczonych ofert pisemnych na dzierżawę Delegaci RP WIR w Poznaniu zwrócili uwagę, aby w przetargach ofertowych oferenci biorący udział w danym przetargu otrzymywali zwrotną informację, jaka oferta wygrała i z jaką ilością uzyskanych punktów Rolnicy z powiatu wrzesińskiego prosili o wyjaśnienie sprawy przedłużonych dzierżaw rolnikom pod programy rolnośrodowiskowe. Wielu rolników zainteresowanych było wyjaśnieniem spraw związanych z bezumownym użytkowaniem gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

Bardzo obszernie podczas debaty omawiano również projekt ustawy o ustroju rolnym, która ma wejść w życie od 1 maja 2016r. Zdaniem organizatorów takie spotkanie spełniło oczekiwania rolników, temat ziemi jest wciąż gorącym tematem, a spotkanie pozwoliło choć w części odpowiedzieć na nurtujące problemy wielkopolskich rolników.
Dzięki uprzejmości ANR w Poznaniu w biurze powiatowym WIR w Gnieźnie można otrzymać dokumenty i formularze zgłoszeniowe do przetargów.

Wioletta Melcer


08-02-2016 r.

W dniu 2 lutego 2016r. w Urzędzie Gminy i Miasta w Witkowie odbyła się narada z Sołtysami i Przewodniczącymi Zarządów Osiedli zwołana przez p. Łukasza Grabowskiego, pełniącego funkcję Burmistrza Gminy i Miasta.

Po otwarciu narady i powitaniu gości przez p. Łukasza Grabowskiego, Pan Krzysztof Kosiński - Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie przedstawił bieżące sprawy dotyczące obrotu zwierzętami na terenie Gminy oraz bieżące działanie Powiatowej Inspektoratu Weterynarii w Gnieźnie.

Kierownik Biura Powiatowej Izby Rolniczej w Gnieźnie Pani Wioletta Melcer przedstawiła informację na temat bieżącej działalności Izby Rolniczej, oraz zostały omówione sprawy dotyczące przetargów na grunty z zasobów ANR.

Wioletta Melcer


08-02-2016 r.

Dnia 5 lutego 2016r. w Kiszkowie odbyło się spotkanie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej z powiatu gnieźnieńskiego .Wśród zaproszonych gości udział wzięli Prezes WIR Piotr Walkowski , przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gnieźnie: wicestarosta Jerzy Berlik i Janusz Winiarski, a także włodarze gminy: wójt Tadeusz Bąkowski i zastępca wójta Radosław Występski.

Na spotkaniu zostały uzgodnione szczegóły, spotkania około tysiąca rolników z całej Wielkopolski mającego mieć miejsce 20 marca 2016 r. w Kiszkowie. Uroczystość ta, nazywać się będzie: „Śniadanie wielkanocne rolników”.

Wioletta Melcer


22-01-2016 r.

W dniu 18 stycznia 2016r w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej WIR.
Na spotkanie został zaproszony starosta gnieźnieński pan Jerzy Berlik, oraz dyrektor szkoły rolniczej w Gnieźnie pani Iwona Ratajczak.
Głównym tematem posiedzenia były sprawy związane z edukacją rolniczą oraz obecną sytuacją prawną terenów Warsztatów Szkolnych na Skiereszewie.
Następnie ze względu na organizację na naszym powiecie śniadania wielkanocnego dla środowisk wiejskich zostały omówione sprawy organizacyjne, a Pan Starosta potwierdził chęć współpracy przy organizacji imprezy.

Wioletta MelcerZ okazji wyborów do rad powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, w dniu 30 czerwca br., nowo wybrani członkowie Izb spotkali się z Beatą Tarczyńską Starostą Gnieźnieńskim i Jerzym Berlikiem, Wicestarostą Gnieźnieńskim.

Działalność w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej to nie tylko zaszczytna, ale bardzo odpowiedzialna funkcja – mówiła Beata Tarczyńska Starosta Gnieźnieński, gratulując członkom nowej Rady.


Wierzę, że rozpoczynająca się nowa kadencja Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej będzie okresem kolejnych lat dobrej i efektywnej współpracy na rzecz rozwoju polskiej wsi – wskazywała Starosta Gnieźnieński.
Wicestarosta Jerzy Berlik pogratulował rolnikom aktywnego zaangażowania się na forum samorządu rolniczego oraz życzył wszystkim wytrwałości i sukcesów w pracy na rzecz pielęgnowania tradycji rolniczych w powiecie gnieźnieńskim.

Wioletta Melcer

W dniu 31 maja 2015 r. rolnicy powiatu gnieźnieńskiego wybrali Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie na lata 2015-2019.
Dnia 8 czerwca br. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej V kadencji. Podczas tego spotkania został wybrany przewodniczący, którym został p. Zbigniew Stajkowski oraz delegat na WZ - p. Adam Kachniarz.

W skład Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie weszły następujące osoby:

 • Gniezno Miasto - Stefan Wojtaszek Gniezno,
 • Gmina Czerniejewo - Adam Kachniarz Nidom,
 • Gmina Gniezno-Piotr Berlik Napoleonowo, Piotr Gozdecki Goślinowo,
 • Gmina Kiszkowo - Hieronim Kosiak Ujazd, Jakub Szczepaniak Ujazd,
 • Gmina Kłecko -Zbigniew Stajkowski Michalcza, Hubert Nowakowski Bielawy,
 • Gmina Łubowo - Marek Drankiewicz Fałkowo, Aleksandra Koperska Łubowo,
 • Gmina Mieleszyn -Krzysztof Owczarek Przysieka, Marian Zdrojewski Karniszewo,
 • Gmina Niechanowo - Leszek Dratwiak Mierzewo, Roman Prusinowski Karsewo,
 • Gmina Trzemeszno - Tomasz Bartz Kruchowo, Piotr Mądry Trzemżal,
 • Gmina Witkowo - Jerzy Kubasiak Gorzykowo, Tomasz Wędzikowski Mąkownica.

Zbigniew
Stajkowski

Przewodniczący Rady powiatowej WIR

Adam
Kachniarz

Delegat na Walne Zgromadzenie WIRW dniu 21 maja 2015 odbyło się spotkanie członków Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie z przedstawicielami władz powiatu gnieźnieńskiego starostą Beatą Tarczyńską i wicestarostą Jerzym Berlikiem.

O znaczeniu Izb Rolniczych a przede wszystkim o potrzebie ożywienia środowisk rolnych mówił na wstępie witając gości wicestarosta Jerzy Berlik. Natomiast o samych kompetencjach i pracach delegatów Wielkopolskiej Izby Rolniczej mówił z doświadczenia przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie Zbigniew Stajkowski. Podczas spotkania dokonano podsumowań IV kadencji Powiatowej Izby Rolniczej. Działającym w ramach Izby, członkom rady powiatowej wręczono podziękowania Piotra Walkowskiego pełniącego funkcję prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Z apelem o udział w zbliżających się wyborach do Izb Rolniczych zwrócili się dziś do rolników zarówno sami rolnicy, jak i władze powiatu.

Wioletta Melcer


W świetlicy wiejskiej na Piekarach (gmina Gniezno) w dniu 23 lutego 2015 r. odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Gnieźnieńskiego. W zorganizowanym wspólnie przez Starostwo Powiatowe oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą spotkaniu obok przedstawicieli agend i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, działaczy samorządu rolniczego, organizacji związkowych , wzięli udział parlamentarzyści oraz samorządowcy.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony rolników, gdzie każdy mógł porozmawiać o problemach dotykających bezpośrednio gospodarstw rolnych , usłyszeć o nowościach i "nowinkach" w rolnictwie, pozyskać informacje na temat zmian zachodzących w obszarze rolnictwa, a także wymienić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.


Mówiono m.in. na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, o sytuacji na rynkach trzody chlewnej, bydła, mleka, czyli tego co w tej chwili najbardziej porusza polskich rolników. W trakcie spotkania z sali padało mnóstwo pytań do przybyłych gości , szukano informacji na temat odnawialnych źródeł energii, przyszłości spółek wodnych, funkcjonowania interwencyjnego skupu zbóż. Burzliwa dyskusja dotyczyła gruntów rolnych wystawianych do przetargów przez ANR.


Forum było świetną okazją do przypomnienia o zbliżających się wyborach do samorządu rolniczego, które odbędą się dnia 31 maja br. Wiceprezes WIR zachęcał do licznego uczestnictwa i oczywiście kandydowania. Podsumowując, spotkanie można zaliczyć do udanych, jest to okazja do rozmowy i wymiany poglądów jeszcze przed czekającymi rolników pracami wiosennymi w polu.

Wioletta Melcer


W ramach odbywającego się w całej Polsce pokojowego protestu, rolnicy z terenu powiatu gnieźnieńskiego spotkali w dniu 27 stycznia 2015r. z Beatą Tarczyńską Starostą Gnieźnieńskim i Jerzym Berlikiem Wicestarostą Gnieźnieńskim.
Z władzami powiatu spotkali się: Ryszard Majewski, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych, jednocześnie przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników, Ryszard Kupidura, prezes Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Zbigniew Stajkowski, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie.
- Na dzisiaj została zapowiedziana przez Komitet Protestacyjny Rolników, akcja protestacyjna przed urzędami starostwa. My jednak jesteśmy dalecy od tego, by przeszkadzać w pracy, by zakłócać porządek na ulicach, dlatego jako początek naszej akcji protestacyjnej chcieliśmy się spotkać z Zarządem Powiatu i przedstawić nasze postulaty – mówi R. Kupidura. - My nie chcemy w Gnieźnie wyprowadzać na ulice ciągników, nie chcemy przywozić pod starostwo rolników i sprawiać problemy innym mieszkańcom. Stąd na początek stawiamy na rozmowy – dodaje Z. Stajkowski.


Rolnicy oczekują od rządu podjęcia zdecydowanych działań wobec pogarszającej się sytuacji ekonomicznej gospodarstw, zwłaszcza produkcji trzody chlewnej. W tym celu zaprezentowali swoje postulaty przedstawicielom lokalnych władz samorządowych.

Wioletta Melcer


Dnia 24 stycznia 2015roku odbyła się Jubileuszowa, 5. Gala Plebiscytu „Człowiek Roku 2014”.

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie zebrało się dwustu zaproszonych gości, wśród nich władze miasta i powiatu, wójtowie i burmistrzowie oraz parlamentarzyści którzy mogli gratulować gronu dziesięciu laureatów, którzy zdobyli tytuł „Człowieka Roku 2014” w powiecie gnieźnieńskim.
Głosowanie odbywa się na łamach portalu informacjelokalne.pl, gdzie to Czytelnicy zgłaszają swoich kandydatów i to Czytelnicy na nich głosują.
Wśród nagrodzonych osób Nagrodę Specjalną Człowiek Roku 2014 przyznawaną przez redakcję informacjilokalnych.pl otrzymał Przewodniczący Rady Powiatowej w Gnieźnie pan Zbigniew Stajkowski.

Osoba, która otrzyma tę nagrodę to osoba niezwykła, osoba kochającą polską ziemię, polską wieś. Możemy go często spotkać tam, gdzie trzeba pomagać rolnikom, a czyni to jako przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Jest też osobą, która wiernie służy swojemu sołectwu i od 25 lat piastuje funkcję sołtysa- tak przedstawił laureata redaktor naczelny informacjilokalnych.pl.

Serdecznie gratulujemy!

Wioletta Melcer


W dniach 24 i 25 września 2014r. w Gospodarstwie Agroturystycznym Zacisze w Siennie na terenie powiatu słupeckiego, odbyło się dwudniowe szkolenie nt "Podniesienie wiedzy w zakresie działania spółdzielni rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej". Organizatorem szkolenia była Krajowa Rada Spółdzielcza, a koszty refundowane są z UE w ramach działania "Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie" PROW 2007-2013, wdrażanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Wykłady prowadzone były przez kadrę z doświadczeniem z Krajowej Rady Spółdzielczej.

Foto

Udział w szkoleniu był dobrą okazją na zwiększenie wiedzy w tematyce dotyczącej powstawania spółdzielni na terenach wiejskich. Uczestnicy szkolenia mogli zwiększyć swoją wiedzę o nowych formach zarządzania działalnością gospodarczą, w szczególności w oparciu o środki UE, które znacząco ułatwiają rozwój rolnictwa. Podczas szkolenia rolnicy korzystając z okazji zadawali wiele nurtujących pytań i rozwiewali wątpliwości co do poszczególnych bloków tematycznych jakimi były:

 1. Formy funkcjonowania podmiotów gospodarczych - cechy charakterystyczne organizacji spółdzielczych
 2. Spółdzielczość rolnicza w Polsce, w Europie oraz wybranych krajach świata. Funkcjonowanie Generalnego Komitetu Spółdzielczości Rolniczej UE - COGECA.
 3. Funkcjonowanie rynku rolnego w Polsce.
 4. Grupy producentów rolnych i perspektywy rozwoju spółdzielczości branżowej w Polsce .
 5. Podstawy prawne działania spółdzielni rolniczych w Polsce - prawo spółdzielcze.
 6. Prawa i obowiązki członków spółdzielni, rola i zadania organów (walne zgromadzenia, rada nadzorcza, zarząd).
 7. Perspektywy rozwoju spółdzielczości branżowej w Polsce - postępowanie przy zakładaniu spółdzielni jako grupy producentów rolnych. Przykłady praktycznego działania spółdzielni rolniczych - dobre praktyki.
 8. Prowadzenie działalności gospodarczej spółdzielni - ćwiczenia warsztatowe z działalności finansowej:
  • zarządzanie spółdzielnią,
  • prowadzenie działalności marketingowej,
  • prowadzenie działalności finansowej (w tym rozliczenia z członkami i kontrahentami, zobowiązania publiczno-prawne, rozliczenia podatku VAT),
  • finansowanie i gospodarka finansowa spółdzielni,
  • formy wsparcia spółdzielni,
  • korzyści gospodarcze (w tym finansowe) ze wspólnego działania na rynku.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród zebranych ,uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe, oraz certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

Wioletta Melcer


Powrót