SuperRolnik Wielkopolski

SuperRolnik Wielkopolski 2015
Bogdan Królik z Chrzypska Wielkiego (powiat międzychodzki)

Pan Bogdan Królik jest właścicielem gospodarstwa ogrodniczego zajmującego się produkcją i dystrybucją roślin cebulowych oraz kwiatów ciętych. Gospodarstwo powstało w 1992 r. w Chrzypsku Wielkim (północno-zachodnia Wielkopolska) na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. W tym rejonie gospodarstwo jest największym producentem cebul, bulw i kłączy kwiatowych, których uprawa zajmuje powierzchnię ponad 25 ha.

Odbiorcami są gospodarstwa ogrodnicze zajmujące się pędzeniem kwiatów cebulowych, hurtownie, centra ogrodnicze i sklepy ogrodnicze, a także działkowcy i kolekcjonerzy. W ofercie firmy znajduje się ponad 500 gatunków i odmian, w tym wiele nowości importowanych z Holandii.

Gospodarstwo Ogrodnicze Bogdana Królika jest współorganizatorem wystaw i pokazów ogrodniczych na terenie całej Wielkopolski oraz laureatem wielu konkursów. Medale i statuetki Krajowej Wystawy Ogrodniczej – Polagra, wyróżnienia na konkursach gospodarczo - samorządowych HIT Wielkopolski, w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku to tylko niektóre z licznych nagród, jakie otrzymało gospodarstwo Pana Bogdana Królika za swoją już ponad 20-letnią działalność.

Bogdan Królik
Mateusz Dymek z Piłki (gmina Drawsko, powiat czarnkowsko-trzcianecki)

Po rodzicach przejął gospodarstwo o areale 14 ha. Aktualnie gospodarstwo liczy 40 ha z czego 26 ha stanowią użytki zielone. Niska bonitacja gruntów ornych i przeważająca ilość łąk zdecydowała o wyborze kierunku mlecznego. W nowo zmodernizowanej oborze utrzymuje 35 sztuk krów mlecznych i 20 opasów.

Jest młodym rolnikiem, prowadzi gospodarstwo wraz z małżonką Sylwią, posiada 3 dzieci. Pan Mateusz Dymek został wybrany delegatem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, jest radnym rady sołeckiej wsi Piłka oraz udziela się społecznie w OSP. Angażuje się też w pracach komisji likwidujących szkody łowieckie i suszowe.

Mateusz Dymek
Sławomir Rybak z Gościejewa (gmina Rogoźno, powiat obornicki)

Sławomir Rybak wraz z żoną Magdaleną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 70 hektarów w miejscowości Gościejewo. Produkcja roślinna w gospodarstwie rolnym obejmuje głównie uprawę rzepaku, pszenicy, kukurydzy oraz buraków cukrowych. Pan Sławomir ciągle się ucząc i podglądając najnowsze rozwiązania stosowane w agrobiznesie, unowocześnia swoją produkcję. Eksperymentuje, wprowadzając na swoich polach uprawę strip-till, a dla rzepaku bezorkową uprawę gleby. Wśród społeczności gminnej postrzegany jest jako uczynny i sympatyczny rolnik. W tym roku został wybrany na delegata Wielkopolskiej Izby Rolniczej, reprezentując gminę Rogoźno.

Sławomir Rybak
Ewa Siwakowska ze Studzieńca (gmina Rogoźno, powiat obornicki)

Ewa Siwakowska wraz z mężem Wojciechem i dziećmi prowadzi gospodarstwo specjalistyczne w miejscowości Studzieniec. Zajmują się hodowlą drobiu, kurniki wyposażone w nowoczesne technologie produkcyjne znajdują się w Budziszewku i Józefinowie. Unowocześniając swoją hodowlę gospodarstwo uzyskało certyfikaty UE na produkcję mięsa, dlatego brojlery z tej hodowli są zdrowe, smaczne i polskie. Roczna produkcja kurczaków przekracza 500 tysięcy. Pani Ewa to działacz społeczny, zawsze gotowa do pomocy innym, obecnie jest delegatem reprezentującym obornickich rolników w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej.

Ewa Siwakowska
Marcin Gościniak z Zalesia (gmina Jaraczewo, powiat jarociński)

Od czterech lat prowadzi 56 ha gospodarstwo nastawione na produkcję zbóż. Użytki zielone  zajmują 19 ha powierzchni. Posiada 150 sztuk bydła, z czego to 64 krowy mleczne.

Gospodarstwo prowadzi wraz z żoną Lidią, posiada dwójkę dzieci. Drugą kadencję jest członkiem Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie. Aktywnie rozwija swoje gospodarstwo w oparciu o środki unijne, wybudował m.in. nową oborę oraz zakupił maszyny rolnicze m.in. ciągnik oraz opryskiwacz. Prowadzi również działalność usługową dla okolicznych rolników.

Marcin Gościniak
Powrót