05-12-2017 r.

Konkurs „Rolniczki motorem innowacji w Polsce” rozstrzygnięty


W dniu 1 grudnia br. w trakcie Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego etapu konkursu „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”. Konkurs ma na celu podkreślenie ważnej roli kobiet w prowadzeniu i rozwijaniu gospodarstw rolnych oraz ich wpływ na rozwój obszarów wiejskich.


Zwyciężczynią rywalizacji została Małgorzata Solis reprezentująca województwo lubelskie, drugie miejsce zajęła Magdalena Węgiel (województwo małopolskie) a trzecie Agnieszka Gremza (województwo podlaskie). Zwyciężczynie krajowego etapu konkursu wezmą udział w międzynarodowym konkursie organizowanym przez COPA COGECA w Brukseli.


Dodatkowo organizatorzy Konkursu wyróżnili tytułem laureatki Konkursu kolejnych 8 Pań, w tym gronie znalazła się zwyciężczyni wielkopolskiej edycji Pani Jolanta Gebler z Marcinowa w gminie Kawęczyn w powiecie tureckim.

W gronie laureatek znalazły się również:

Pani Jolanta Gebler jest magistrem, inżynierem ogrodnictwa. Wraz z mężem Piotrem prowadzi gospodarstwo o powierzchni ok. 50 ha, w którym uprawia się głównie zboża. Innowacyjność gospodarstwa polega na wypracowaniu przez Panią Jolantę autorskiej technologii produkcji podłoża grzybni boczniaka. W oparciu o tę technologię gospodarstwo produkuje rocznie 120 tys. sztuk kostek o wadze 16 kg tj. prawie 2 tys. ton podłoża. Skomplikowana technologia produkcji wymaga sterylnej czystości. Jest to zadanie bardzo odpowiedzialne i wymagające ogromnej wiedzy. Dlatego Pani Jolanta osobiście wykonuje najtrudniejsze w procesie zagrzybiania czynności laboratoryjne. Jej praca sprawia, że, jest to niewątpliwie jedno z najbardziej innowacyjnych gospodarstw w Wielkopolsce. Pani Jolanta jest mamą trójki dzieci, wspaniałą gospodynią, a poza pracą w gospodarstwie znajduje jeszcze czas na działalność na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki jej determinacji oraz umiejętności nawiązywania kontaktów wspólnie z mieszkańcami wsi Marcinów i Potworów powstało lokalne stowarzyszenie odnowy wsi. Jest współorganizatorką takich uroczystości, jak Dzień Żniwiarza, Dzień Korbola, Dzień Chłopa, choinka i wielu innych.


Organizatorem konkursu jest Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz działająca przy KRIR Rada ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich. Współorganizatorami konkursu są wojewódzkie izby rolnicze w tym Wielkopolska Izba Rolnicza. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Prezesa Rady Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych oraz patronatem medialnym top agrar Polska. Podsumowanie etapu wielkopolskiego Konkursu odbyło się w dniu 9 września 2017 w Licheniu Starym w trakcie VII Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiet z Terenów Wiejskich. Konkurs, którego pierwsza edycja się właśnie zakończyła odbywać się będzie co dwa lata, finalistki etapów wojewódzkich będą reprezentowały swoje regiony na szczeblu ogólnopolskim.


Wszystkim laureatkom Konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! To właśnie dzięki takim rolniczkom polska wieś się zmienia i unowocześnia, nie tracąc jednak niczego ze swej tradycji, kultury oraz historii.

(-) E. Bryl
Fot. KRIR oraz J. Gebler.

Powrót