11-09-2017 r.

Piknik Wieprzowy w Licheniu

Schaby, karkówki i szynki to jedne z wielu wieprzowych przysmaków, którymi częstować mogli się uczestnicy Pikniku Wieprzowego zorganizowanego w sobotę 9 września w Licheniu podczas VII Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń i Organizacji Kobiet z Terenów Wiejskich. Organizatorem stoiska promocyjnego mięsa wieprzowego była Wielkopolska Iza Rolnicza.


Piknik, który został sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego miał na celu rozpowszechnienie informacji na temat dietetycznej wartości wieprzowiny oraz jej znaczenia w diecie i wpływu na zdrowie. W świadomości Polaków utkwiło przeświadczenie, że mięso wieprzowe zawiera dużo tłuszczu i cholesterolu jest wysokokaloryczne i ciężkostrawne. Tymczasem jak podkreślił podczas oficjalnego otwarcia Pikniku Wieprzowego pan Grzegorz Majchrzak - Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej, przez ostatnie 20 lat systematyczna praca hodowlana sprawiła, że wartość odżywcza i prozdrowotna mięsa wieprzowego uległa znaczącej poprawie. Popularna na polskich stołach szynka i schab odtłuszczony to świetne źródła łatwo przyswajalnego białka, które zawierają niewiele tłuszczu. Z odrobiną wiedzy można je bez problemu przygotować jako lekkie dania dietetyczne. Mięso wieprzowe to cenne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K, a także witamin z grupy B. Zawiera spore ilości cynku, który wpływa na wygląd skóry i paznokci oraz żelazo i cynk.


Wiedzę oraz broszury na temat zalet mięsa wieprzowego uczestnikom Pikniku Wieprzowego przekazywały hostessy. Do skorzystania z degustacji nie trzeba był namawiać, zapach i woń przygotowanych potraw na bazie polskiego mięsa wieprzowego przyciągnął tłumy. Na stoisku promocyjnym wydano ponad 1500 porcji grochówki na żeberkach wieprzowych i boczku wędzonym i tyle samo porcji tradycyjnego żuru oraz ponad 1500 porcji kaszanki z ziemniakami w mundurkach. Potrawy przygotowane zostały wg przepisów prezesa WIR Piotra Walkowskiego w uzgodnieniu z przedstawicielem Polskiej Akademii Smaku Witoldem Wróblem, który nadzorował ich przygotowanie i wydawanie. W trakcie Pikniku spróbować też można było kiełbasy z wędzarni, kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej oraz parówek. Z grilla serwowano żeberka oraz karkówkę. Nie zabrakło także wiejskiego chleba ze smalcem. Zakosztować można było przeróżnych wędlin, pasztetów, salcesonów przygotowanych według starych sprawdzonych receptur. Dzięki uprzejmości Zbigniewa Stajkowskiego- członka Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej produkty z wieprzowiny podano w towarzystwie ogórków małosolnych, korniszonów i sałatek, a także papryki konserwowej i surowej oraz surówki z kiszonej kapusty.


Dla dorosłych przygotowano quiz „Świński ryjek” czyli test wiedzy na temat produkcji wieprzowiny w Polsce. W zabawie wzięło udział 100 osób. Poprawnych odpowiedzi na wszystkie zadane pytania udzieliła pani Katarzyna Lis z miejscowości Zielniczki (pow. średzki). W nagrodę otrzymała brytfannę wielofunkcyjną. Spośród osób, które uzyskały w teście wysoką ilość punktów rozlosowano 9 podobnych nagród, natomiast wszyscy uczestnicy zabawy wzięli udział w losowaniu, w którym mieli szansę wygrać hermetycznie pakowane wędliny. Na najmłodszych czekały ciekawe upominki w konkursie plastycznym, w którym motywem przewodnim była świnka.

Galeria

Maria Deresińska

Powrót