11-09-2017 r.

VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i Innych
Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich

W dniach 9 - 10 września br. po raz VII kobiety z całej Polski uczestniczyły w dwudniowym Zjeździe w Licheniu Starym w powiecie konińskim. Zjazdy te są okazją do wymiany doświadczeń, umiejętności, ale także po prostu do „… bycia razem…”. Dla organizatorki tych zjazdów - Pani Wandy Waleriańczyk – Prezes Stowarzyszenia „ Polska Gospodyni” ważne jest, aby panowała tu serdeczna atmosfera i aby wszyscy czuli się jak w rodzinie.

Pierwszy dzień zjazdu (sobota) to tradycyjnie czas na prezentację dorobku swych regionów. I w tym dniu odbyły się przeglądy zespołów folklorystycznych, konkursy kulinarne: na ciasto i najlepszą potrawę z gęsiny. Odbył się także konkurs artystyczny, mający na celu wyróżnienie rękodzieła ludowego. Dodatkowo nagrodzone zostały najpiękniejsze stoiska.


W konkursie na najsmaczniejsze ciasto uczestniczyły 34 Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski.

Dodać należy, że komisje oceniające, w skład których wchodzili także przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej, mieli bardzo trudne zadanie, gdyż liczne stoiska były przepięknie udekorowane, barwne i zaopatrzone w przepyszne, regionalne smakołyki.


W konkursie na potrawę z gęsi wzięło udział 35 Kół Gospodyń Wiejskich

W trakcie uroczystego otwarcia Zjazdu, z rąk Pani Jolanty Nawrockiej Członkini Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Prezesa WIR Piotra Walkowskiego, Pani Wanda Waleriańczyk otrzymała najwyższe odznaczenie samorządu rolniczego - Medalion im. dr. Aleksandra hr. Szembeka. Medalion ten przyznawany jest za szczególne, wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz rolnictwa i rozwoju wielkopolskiej wsi.


Tradycją zjazdów jest, że jednocześnie odbywa się kilka atrakcji, a uczestnicy wybierają te które ich najbardziej interesują. Stąd tuż po uroczystym otwarciu, kiedy na scenie odbywały się występy, jednocześnie 3 zespoły pań (Ślesin, Zamość i Powiat Przysuski) rozgrywały mecze piłki nożnej.

Wielkopolska Izba Rolnicza była współorganizatorem tegorocznego Zjazdu, w związku z tym na swoim stoisku zorganizowała Piknik Wieprzowy. W ramach Pikniku promowano spożycie mięsa wieprzowego oraz informowano o walorach odżywczych i smakowych polskiej wieprzowiny. Na stoisku częstowaliśmy tradycyjnym żurkiem z jajkiem, białą i wędzoną kiełbasą, smażoną kaszanką z cebulką i ziemniakami oraz karkówką z grilla. Był też chleb ze smalcem, ogórki kwaszone, surówka z kapusty i warzywa konserwowane. W sumie wydano bezpłatnie ok 6 tysięcy porcji degustacyjnych.

Sobota była doskonała okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Rolniczki z Wielkopolski motorem wzrostu innowacyjności w polskich gospodarstwach” na szczeblu województwa wielkopolskiego. Celem konkursu jest pokazanie i promowanie rolniczek, które świetnie realizują się prowadząc gospodarstwa rolne, a jednocześnie, wprowadzają w tych gospodarstwach nowoczesne metody i technologie produkcji. Ma on na celu również zwrócenie uwagi na obszary, w których kobiety wykazały się wiedzą ekspercką oraz podkreślenie korzyści płynących z pracy kobiet w rolnictwie. Kapituła konkursu, którą stanowił Zarząd WIR wyłoniła 5 laureatek. Zwyciężyła Pani Jolanta Gebler z powiatu tureckiego i to właśnie ona reprezentować będzie Wielkopolskę w ogólnopolskim finale konkursu.


Laureatki konkursu wraz z Zarządem WIR. KRIR reprezentowała Pani Małgorzata Ramatowska.

Drugi dzień Zjazdu – niedziela 10 września tradycyjnie nastawiony był na przeżycia duchowe. Rozpoczął go różańcowy spacer od Kościoła Św. Doroty do miejsca objawień w Grąblinie. Następnie odbył się barwny korowód Kół Gospodyń Wiejskich i o godz. 12 uroczysta Msza Św. w Bazylice Licheńskiej. Po zwiedzeniu Bazyliki o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego i odśpiewanie „Barki” pod pomnikiem Jana Pawła II zakończyło VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich.

Zjazd odbył się pod patronatem polskiej pary prezydenckiej Agaty Kornhauser-Dudy i Andrzeja Dudy.

W liście skierowanym do uczestniczek tegorocznego zjazdu Pani Agata Kornhauser-Duda napisała: "Dziękuję (…) za wszystko, co Panie robią i głęboko wierzę w to, że zapał i energia nigdy Pań nie opuszczą i przyczynią się do tego, że kolejne pokolenia Polaków, mając tak dobre wzorce wychowania, będą dumne z naszej kultury, która sięga głęboko korzeniami w tradycję wiejską . (…) Wyrażam mój podziw i uznanie dla niezwykłej energii, kreatywności i pasji, z jaką podchodzą Panie do tradycji. Przekonanie, że z niej wyrastamy, że jest ona wielką wartością, o którą należy dbać i trzeba pielęgnować, popycha Panie do codziennego działania i łączenia dawnych nurtów ze współczesnością. Dziękuję bardzo, drogie Panie, za budowanie więzi lokalnej wspólnoty, o którą należy zabiegać, bo ma ona również wymiar ogólnopolski. Cieszę się bardzo, że spotykają się Panie, by we własnym kobiecym gronie spędzić pogodnie ten czas, nie tylko na prezentacji dorobku kulturowego regionów, z których Panie pochodzą, ale też na wspólnej modlitwie w Bazylice Licheńskiej"

Słowa te odzwierciedlają atmosferę i cele jakie towarzyszyły temu wydarzeniu.

Galeria

(-) E. Bryl

Powrót