31-07-2017 r.

Polska jest wolna od ptasiej grypy

Jak poinformował wiceszef Głównego Inspektoratu Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, Polska jest wolna od ptasiej grypy, minęły bowiem trzy miesiące od wystąpienia ostatniego przypadku tej choroby w naszym kraju. Dzięki temu import polskiego drobiu może być wznowiony. GIW zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje związane z grypą ptaków (zakazały importu) z wnioskiem o ich zniesienie.

Zaproszenie

Od 2014 r. Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w UE. W 2016 r. produkcja wyniosła ponad 2,5 mln ton. W tym roku produkcja drobiu nadal rośnie (o 8,4 proc.), ale w mniejszym tempie niż przed rokiem.

Pierwszy przypadek grypy ptaków stwierdzono u dzikich kaczek na Jezioro Dąbie koło Szczecina na początku listopada ubiegłego roku. Kilka dni później wirus przedostał się do hodowli gęsi w Deszcznie (woj. lubuskie), gdzie znajdowało się 700 tys. gęsi.

Według ekspertów w sezonie 2016/2017 grypa ptaków była spowodowana przelotami dzikich ptaków. Choroba ta może się ponownie pojawić na jesieni, gdy ptaki będą wracać.

W Europie na szerszą skalę wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 pojawił się w listopadzie 2016 r. Wiele państw europejskich zgłosiło obecność wirusa HPAI/H5N8 u drobiu, m.in. Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Macedonia, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania.

Źródło: PAP
Opracowanie: Paweł Dopierała

Powrót