Konkurs kulinarny – „PYRA I KORBOL W KUCHNI WIELKOPOLSKIEJ”

Pod tym hasłem Wielkopolska Izba Rolnicza organizuje kolejny konkurs kulinarny mający na celu przybliżyć nam wielkopolskie tradycje kulinarne. Plyndze, polewka, rzadkie pyrki, szagówki, kluchy na łachu czy placki i zupa z korbola to charakterystyczne dla naszego regionu potrawy, do których coraz chętniej wracamy modyfikując przepisy naszych mam i babć. Zgodnie z założeniami konkursu w trakcie różnego rodzaju spotkań okolicznościowych, targów, festynów, itp. odbywać się będą degustacje potraw przygotowanych z wykorzystaniem dyni i ziemniaków. Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, restauracji a także osób prywatnych. Warunkiem udziału jest przeprowadzenie degustacji oraz przesłanie zgłoszenia wraz z dokumentacją zdjęciową. Finał konkursu zaplanowany został na grudzień br.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia dostępny jest poniżej. Na naszej stronie internetowej zamieszczane będą także relacje z poszczególnych degustacji.

Patronat honorowy nad konkursem objął Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Konkurs trwać będzie od 1 lutego do 15 września 2016 roku.

Regulamin (*.pdf) Formularz
Powrót